Στην Κονταριώτισσα Πιερίας δεν υπάρχει μόνο το μοναστήρι του Οσίου Εφραίμ του Σύρου αλλά δεσπόζει στην περιοχή και ο ναός της Παναγίας, ο οποίος μάλιστα φέρει τον άτυπο τίτλο του αρχαιότερου βυζαντινού μνημείου της Πιερίας.
Το πλήρες όνομα του ναού είναι η Παναγία η Κονταριώτισσα και η συγκεκριμένη εκκλησία χρονολογείται από τα μέσα του 8ου αιώνα. Η αρχιτεκτονική του δεν συναντάται σε πολλές εκκλησίες με τον τρούλο και το περίστωο να είναι τα δύο στοιχεία που κάνουν το ναό τόσο ξεχωριστό.
![panagia_kontariotisa](https://thesekdromi.gr/wp-content/uploads/2021/02/IMG_20200827_122641-Αντιγραφή.jpg)
Η διακόσμησή του είναι λιτή με τον Παντοκράτορα να βρίσκεται στον τρούλο και την κοίμηση της Θεοτόκου πάνω από το τρίβηλο, τεχνοτροπία που χρονολογείται στον 5ο ή τον 6ο αιώνα.
Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως το οικοδομικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε για την ανέγερση του ναού μεταφέρθηκε από το γειτονικό Δίον.
![panagia_plai_kontariotisa](https://thesekdromi.gr/wp-content/uploads/2021/02/IMG_20200827_122747.jpg)
Επίσης στον προαύλιο χώρο του ναού έχει φιλοξενηθεί και το το Φεστιβάλ Ολύμπου, με σχετική άδεια της 9ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, πραγματοποιεί εκδηλώσεις βυζαντινής και εκκλησιαστικής κυρίως μουσικής.
![aulh_panagia_kontariotisa](https://thesekdromi.gr/wp-content/uploads/2021/02/IMG_20200827_122822.jpg)