Το Thesekdromi σήμερα στα ταξίδια του στην Ελλάδα σας πετάει στη Μακεδονία πάνω από το Σιδηρόκαστρο Σερρών και την παλαιά γέφυρα του Στρυμόνα μέσα από το εκπληκτικό drone video των SKG Travel Buddies.
Γεωγραφία
Το Σιδηρόκαστρο αποτελεί σήμερα μια κωμόπολη του νομού Σερρών. Είναι η έδρα του Δήμου Σιντικής. Απέχει μόλις 26 χλμ. από την πόλη των Σερρών. Οι πρώτοι κάτοικοι, οι Σίντιοι , έχτισαν τον οικισμό στους πρόποδες του Ισσάρι του εντυπωσιακού γρανιτένιου βράχου ανατολικά του οικισμού.
Από το κάστρο ατενίζουμε την πόλη και ένα μεγάλο μέρος του Σερραϊκού κάμπου με τον ποταμό Στρυμόνα και τη λίμνη Κερκίνη
Παλαιότερα ονομαζόταν Δεμίρ Ισσάρ που στα τούρκικα σημαίνει «Σιδερένιο κάστρο» αργότερα Βαλόβιστα πριν η ελληνική κυβέρνηση το μετονομάσει σε Σιδηρόκαστρο τη δεκαετία του ’30
Ο ημισφαιρικός θόλου, τοπικά γνωστός ως “κύπελλο του Βουλγαροκτόνου”
Η παλιά Γέφυρα του Στρυμόνα
Σε μικρή απόσταση από το Σιδηρόκαστρο τις όχθες του Στρυμόνα βρίσκουμε την παλιά μεταλλική σιδηροδρομική γέφυρα .