Το Thesekdromi συνεχίζοντας τα ταξίδια στις ομορφιές της πατρίδας μας περπατάει τον ομορφότερο πεζόδρομο της Αθήνας την πασίγνωστη οδό Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Ο δρόμος στη σκιά της νότιας πλαγιάς της Ακρόπολης με το περίφημο Μουσείο της που οφείλει το όνομα της στον Διονύσιο Αρεοπαγίτη τον πρώτο Αθηναίο που ασπάστηκε τον Χριστιανισμό.
Τοπογραφία
Η Διονυσίου Αρεοπαγίτου σήμερα ξεκινά από τη Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας απέναντι από την Πύλη του Αδριανού για να καταλήξει στον Λόφο του Φιλοπάππου, όπου συναντάται με την Οδό Αποστόλου Παύλου. Συνολικά δεν έχει μήκος παρά 830 μέτρα.
Ιστορία
Ο Άγιος Διονύσιος Αρεοπαγίτης ήταν ο πρώτος Αθηναίος που ασπάστηκε τον Χριστιανισμό.
Η οδός ήταν γνωστή από πηγές ήδη από τον 5ο μ.Χ. αιώνα ως περιφερειακή οδός της νότιας πλευράς της Ακρόπολης ως συνέχεια της οδού Τριπόδων. Ο δρόμος είχε εξαφανιστεί με τα χρόνια και χρειάστηκε η χορηγία της ης Βασίλισσας Αμαλίας το 1857 για να διαμορφωθεί και πάλι. Η οδός ήταν αρχικά λίγο πιο βόρεια ενώ πήρε την σημερινή της ονομασία το 1884. Το 1955 ο γνωστός αρχιτέκτονας Δημήτρη Πικιώνης έκανε το νέο σχέδιο ενώ χάρη στα έργα της Ολυμπιάδας η Αρεοπαγίτου έγινε πεζοδρόμος το 2003.
Αθήνα (άγνωστη χρονολογία). Επί της Δ. Αρεοπαγίτου, μπροστά από το Ηρώδειο, υπήρχε ένα ρέμα με ένα ξύλινο γεφυράκι. pic.twitter.com/SsrtlYFtaY
Αν και ο βράχος της Ακρόπολης επιβλητικός τραβάει τα βλέμματα του επισκέπτη δεν λείπουν εν τούτοις και τα εμβληματικά κτίρια που σας ταξιδευουν σε διάφορες εποχές πίσω στον χρόνο .
Ηρώδειο
Το Ηρώδειο έχτισε ο Ηρώδης ο Αττικός κατά 2ο αιώνα μ.Χ., προς τιμήν της συζύγου του Ασπασίας Αννίας Ρηγίλλης. Ο αρχικός του σκοπός ήταν να φιλοξενεί μουσικές εκδηλώσεις και για τον λόγο αυτό ονομάστηκε Ωδείο.
Το εντυπωσιακό Μουσείο Ακρόπολης κτίστηκε για να στεγάσει κάθε αντικείμενο που έχει βρεθεί πάνω στον ιερό βράχο της Ακρόπολης και στους πρόποδές πάνω στον αρχαιολογικό χώρο Μακρυγιάννη με σχεδιαστή τον Ελβετό αρχιτέκτονα Μπερνάρ Τσουμί. Το Μουσείο θεμελιώθηκε το 2003 ενώ άνοιξε για το κοινό στις 21 Ιουλίου 2009.
Ο Ναός της Αγίας Σοφίας του Μερόπειου Ιδρύματος
Στην Διονύσιου Αρεοπαγίτου στο νούμερο 45 βρίσκεται ένας ιδιαίτερος ναός. Είναι ο ναός του Μεροπείου Ιδρύματος που είχε ως στόχο την μόρφωση φτωχών κοριτσιών. Γι’ αυτό και το πρώτο συμβούλιο του Ιδρύματος το 1914 αποφάσισε να ανεγείρει ναό επ’ ονόματι της Αγίας Σοφίας.
Στην αρχαιότητα στην σημερινή Αρεοπαγίτου βρισκόταν ο Βωμός των Νυμφών, όπου οι νεόνυμφοι της αρχαίας Αθήνας Ελληνικής πόλης έκαναν τάματα για να ευλογήσουν οι θεοί το γάμο τους